Izbori za Nacionalne savete na kojima su pripadnici 22 nacionalne manjine birali svoje predstavnike, završeni su večeras zatvaranjem birališta u 20 sati. Rok za objavljivanje rezultata izbora je 96 sati, odnosno 8. novembar do 20 sati.
Nakon što Republička izborna komisija objavi rezultate u Službenom glasniku, Saveti u roku od 20 dana moraju da se konstituišu i formiraju organe.
Svaki savet ima predsednika, izvršni odbor i odbore za četiri ključne oblasti u kojima saveti i imaju nadležnosti – obrazovanje, kulturu, obaveštavanje i službenu upotrebu jezika i pisma.
Pravo glasa na današnjim, trećim redovnim izborima, imalo je 511.969 ljudi.
Svoje predstavnike birali su Rusini, Albanci, Romi, Bošnjaci, Rumuni, Slovaci, Aškalije, Egipćani, Nemci, Česi, Bugari, Bunjevci, Vlasi, Mađari, Ukrajinci, Grci, Poljaci, Slovenci, Hrvati, Crnogorci, Makedonci i Rusi. Broj članova Saveta – od 15 do 35, zavisi od brojnosti manjinske zajednice.
Državni sekretar u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave Srbije Ivan Bošnjak izrazio je zadovoljstvo tokom izbora.
Bošnjak je rekao novinarima da su izbore za nacionalne savete nacionalnih manjina prvi, i to u veoma kratkom roku, završili Hrvati, čijih se svih 77 elektora izjasnilo za listu „Hrvati zajedno“, na čelu sa Jasnom Vojnić.
Nakon hrvatske zajednice, Savet su izabrali i predstavnici Makedonaca, ali glasanju za listu čiji je nosilac Borče Veličkovski nije prisustvovalo 20 elektora, koji su skupštinu napustili „nezadovoljni uplivom politike u izbor Saveta“.
Jasna Vojnić rekla je novinarima da je hrvatska zajednica i pre izbora ostvarila veliki uspeh, jer je na elektorsku skupštinu izašla s jednom listom i na taj način pokazala jedinstvo.
„Ostvarili smo veliki cilj – pokazali smo jedinstvo i formirali Savet od 29 predstavnika. Pred nama su veliki planovi i velik očekivanja na polju obrazovanja, kulture i informisanja“, kazala je Vojnićeva.
Zadatak Saveta je da, kako je dodala, između ostalog formira katedru za hrvatski u Novom Sadu, napravi Muzej Hrvata, pozorište, rekreacioni centar na Jadranu, jedinstvenu kulturnu scenu, centar za nematerijalnu kulturnu baštinu, kao i da nađe trajni prostor za list „Hrvatska riječ“.
Predstavnik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini Tomislav Žigmanov rekao je da hrvatska zajednica u Srbiji želi da bude partner vlasti i veza i saveznik u ukupnim odnosima s Hrvatskom.
Žigmanov je izrazio zadovoljstvo postignutim rezultatima izbora i, kako je ocenio, pored teških uslova sa kojima je hrvatska zajednica bila suočena u Srbiji. Na pitanje da precizira koje su to teškoće, on je naveo strah, ali i nedostupnost ostvarivanja biračkog prava i medijske podrške.
„U svakoj situaciji kada se Hrvatska imenuje da je u njoj nacistički režim i svede na negativni kontekst, to kod pripadnika hrvatske zajednice izaziva strah. Verovali ili ne“, rekao je Žigmanov i ocenio da se realno stanje straha može rešiti pozitivnim politikama – eliminacijom negativnog označavanja svega što je hrvatsko iz javnog prostora.
Izvor: RTV